AlumAwardsWebBanner8-11

Dartmouth Alumni Awards: Class History

Class of 1986

Andrea Lordan

Class of 1985

Todd L. Cranford
Susan M. Finegan

Class of 1984

Leigh Miller Garry

Class of 1982

Thomas T. Daniels
David Mason Eichman
Mary Thomson Renner

Class of 1981

Julie Koeninger
Karen McKeel Calby
Rick Silverman

Class of 1980

Merle Adelman
Mark Alperin

Class of 1979

Otho E. Kerr III
William Hayward Mitchell

Peggy Epstein Tanner

Class of 1978

Kelley Fead

Class of 1977

Missy Asbill Attridge
Amy Cammann Cholnoky
Susan Dentzer
Anne Duffy

Class of 1976

Martha Beattie
Ann Fritz Hacket
Nancy Kepes Jeton
Gary Lorain Love

Class of 1975

James L. Bildner
Matthew Dwyer

Class of 1974

Jack Edward Thomas
Morris Whitaker

Class of 1973

Robert A. Barr
Wayne Davis
Mark Harty
Thad D. King

Class of 1972

Gary Dicovitsky
Charles E. Nearburg
F. Sheldon Prentice
Gregory C. Yadley

Class of 1971

Jack Murry Bowden
Curtis Roger Welling

Class of 1970

Gary T. Brooks

Class of 1969

Richard D. Glovsky
John Mathias

Class of 1968

John Samuel Engelman
Peter Matthew Fahey
Joseph A. Grasso
David B. Peck, Jr.
Mark D. Waterhouse

Class of 1967

Samuel Ostrow

Class of 1966

William Markley Higgins
Hector John Motroni
Fredric T. Rosenblatt

Class of 1965

Carl H. Amon III
Robert D. Blake
Sin-Sing Chiu
Peter Frederick
James Wilson Griffiths
Stephen L. Waterhouse
William O. Webster Jr.
Allen W. Zern

Class of 1964

Roger S. Aaron
Robert V. Bartles
R. Bradford Evans
Arthur McGinnes
Frederick M. Rothenberg
Ronald B. Schram

Class of 1963

William Haven King
David N. Saunders
David A. Schaefer

Class of 1962

Barry Alperin '63Tu
John E. Clark Jr
Albert T. Cook
Thomas C. Komarek
John C. Walters

Class of 1961

Pete Bleyler
Russell A. Boss
Robert H. Conn
Gerald P. Kaminsky
Victor S. Rich

Class of 1960

James Adler '61Tu
Jon Cohen '61Tu
Kenneth Johansen '62Th
Eugene H. Kohn
Barry L. MacLean
Frederick A. Roesch
Peter C. Schwartz
Dudley Smith
Melville Straus

Class of 1959

John C. Ferries
John B. Nason III
Douglas Wise

Class of 1958

Melvin G. Alperin
David H. Bradley
Robert N. Downey
John A. Graf
Preston Kelsey
Ralph N. Manuel
Joel B. Portugal
Peter D. Williamson, MD
Walter W. Vail
Walter S. Yusen

Class of 1957

Randolf H. Aires
Garvey E. Clarke
Clark A. Griffiths
John P. Hall Jr.
Thomas A. Keller III
Harrington K. Mason
David E. Orr
Thomas H. Schwarz
George O. Southwick
Josiah Stevenson IV

 

 

 

Class of 1956

Russell W. Brace
Robert A. Danziger
Donald B. Davidoff
Emerson B. Houck
Leo C. McKenna
Jonathan Strong

Class of 1955

John Ballard
John French III
Asaph H. Hall
E. Swift Lawrence
Harry T. Lewis Jr.
Joseph D. Mathewson
Gordon W. Russell

Class of 1954

Robert Adnopoz
Richard D. Barker
William G. Barker Jr.
Donald Berlin
John L. Gillespie
Jerome R. Goldstein
David T. McLaughlin
David J. Mandelbaum
Jonathan Moore
Charles A. Morrison
Stephen M. Mullins
Richard M. Page

Class of 1953

Philip Beekman
Putnam Blodgett
Richard J. Blum
Allen V. Collins
Henry Edler
Donald C. Goss
Robert P. Henderson
John Blake Hering
Richard D. Lombard
Paul D. Paganucci
Mark H. Smoller
Frederick H. Stephens Jr.
Frederick B. Whittemore

Class of 1952

Robert D. Brace
William J. Breed
Alden Guild
Richard McDonough
Stephen F. Mandel
William J. Montgomery
William L. Randall
E. John Rosenwald Jr.
Peter H. Zischke

Class of 1951

Berl Bernhard
Peter B. Bogardus
Michael Choukas, Jr.
Kenneth M. Henderson Jr.
David H. Hilton
Charles H. Hood II
Herbert B. Knight
Henry Nachman Jr.

Class of 1950

William H. Carpenter
Jacques Harlow
Frank L. Harrington
Robert D. Kilmarx
Joel A. Leavitt
Norman E. McCulloch Jr.
Alexander G. Medlicott Jr.
Edward Tuck II
Robert S. Wilkinson Jr.

Class of 1949

Vail K. Haak Jr.
J. Michael McGean
Raymond J. Rasenberger
John B. Stearns
Thomas J. Swartz Jr.
Gordon A. Thomas
Raymond F. Truncellito

Class of 1948

Russell C. Carlson
John H. Hatheway
Lloyd T. Krumm Jr.
Richard D. Leggat

Class of 1947

Allen I. Bildner
H. Hamilton Chase
Alan R. Epstein
Townes M. Harris Jr.
Robert T. Mortimer
Walter Peterson
Frank Arpad Weber

Class of 1946

Frank K. Ettari
Stanley H. Feldberg
Reginald A. Pierce
Edward M. Scheu Jr.
Walter Snickenberger
John B. Whitman

Class of 1945

Frank M. Hutchins
Clifford L. Jordan Jr.
Geoffrey G. Maclay
Kenneth E. Nicholson
Charles A. Rowan Jr.
Joseph H. Young

Class of 1944

Roger A. Antaya
J. William Craig Jr
William B. Hale
Frederick L. Hier
John S. Jenness
Benjamin F. Jones

Class of 1943

Charles M. Donovan
Robert E. Field
Thomas W. Gerber
Frank W. Hartmann
Emil Mosbacher Jr.
George B. Munroe
Fred F. Stockwell

Class of 1942

Ira L. Berman
Warren G. Kreter
Richard W. Lippman
Addison L. Winship II

Class of 1941

Bruce Friedlich
Richard D. Hill
Edward N. McMillan Jr.
Louis A. Young Jr.

Class of 1940

Elmer T. Browne
F. Warren Miller Jr.
Donald G. Rainie
Gordon K. Wentworth
Seymour E. Wheelock

Class of 1939

Ralph N. Hill Jr.
Richard S. Jackson
Robert L. Kaiser
David M. Lilly
Bertram R. MacMannis
Edgar R. Oppenheim
Harvey L. Rohde

Class of 1938

Robert P. Hallock Jr.
Robert L. Manegold
F. Charlton Mills III
Gilbert R.Tanis
Carl F. vonPechman

Class of 1937

Robert C. Bankart
Robinson Bosworth Jr.
Charles A. Collis
Francis T. Fenn Jr.
Donald C. McKinlay
Vincent C. Turecamo

Class of 1936

Raymond Builter
Edwin J. Drechsel
Robert O. Fernald
Paul L. Guibord
Lawrence Marx Jr.
Duncan H. Newell Jr.

Class of 1935

H. Reginald Bankart
Bobb Chaney
George H. Colton
Franklin J. Cornwell
Carl H. Funke
Ralph Lazarus
Robert W. Naramore
Dero A. Saunders
David P. Smith

Class of 1934

Ernest L. Barcella
Martin J. Dwyer
Robert S. Engelman
Laurence T. Herman
Arthur J. Leonard Jr.
Roald A. Morton
William H. Scherman
Stanley C. Smoyer

Class of 1933

Wesley H. Beattie
Donald F. D'Arcy
William T. Dewey
John B. Faegre Jr.
George N. Farrand
Judson T. Pierson
Mansfield D. Sprague
Justin A. Stanley
S. Sidney Stoneman
N. Page Worthington

Class of 1932

Arthur E. Allen Jr.
Carlos H. Baker
Thomas B. Curtis
Robert E. Fendrich
William H. Morton
Howard W. Pierpont
Howland H. Sargeant
John W. Sheldon
Morrison G. Tucker
Adrian A. Walser
Carlton J. Ward
John O. Zimmerman

Class of 1931

John K. Benson
John W. Cogswell
Edward D. Gruen
Richard M. Henry
A. Searle Leach
William B. Minehan
George C. Nickum
Robert S. Oelman
William F. Steck

Class of 1930

Victor G. Borella
Lee A. Chilcote
G. Warren French
John French
Lester R. Godwin
Alex J. McFarland
Charles E. Rauch
Nelson A. Rockefeller
Fred C. Scribner Jr.
Charles E. Widmayer

Class of 1929

F. William Andres
Wellington F. Barto
T. Truxtun Brittan
Edwin C. Chinlund
John S. Dickey
Jack D. Gunther
Harold S. Hirsch
John W. Moxon
Dudley W. Orr
George B. Redding
Harold C. Ripley
M. Carter Strickland

Class of 1928

Forrest C. Billings
George I. Davis
E. Morton Jennings Jr.
John B. Kenerson
William G. Morton
Gwynne A. Prosser
Ralph L. Rickenbaugh
Osmun Skinner

Class of 1927

G. Doane Arnold
Charles W. Bartlett
Carleton G. Broer
Roger M. Bury
Paul F. Hannah
Charles L. Hardy
William B. Head Jr.
Lawrence W. Scammon
Robert N. Stevens
Samuel Z. Wormser

Class of 1926

Carleton Blunt
Herbert F. Darling
Douglas N. Everett
Herbert H. Harwood
Sidney C. Hayward
Albert E.M. Louer
Harold T. Marshall
Thomas G. Murdough
H. Donald Norstrand
Nathan K. Parker
Ritchie C. Smith
Clark Weymouth
Delwyn J. Worthington

Class of 1925

Robert C. Borwell
Lloyd D. Brace
Robert C. Hardy
Frank T. Kennedy
Laurence G. Leavitt
Robert A. McKennan
Charles F. Moore Jr.
Edwin B. Pease
Edward W. Roessler
Herbert S. Talbot
Ford H. Whelden

Class of 1924

William E. Buchanan
Charles M. French
Leon I. Rothschild
Phillips M. Van Huyck
Edward Winsor

Class of 1923

Chesley T. Bixby
Sidney J. Flanigan
James D. Landauer
Truman T. Metzel
Theodore R. Miner
Lloyd K. Neidlinger
Charles B. Rice
Julius A. Rippel
Louis V. Wilcox
Charles J. Zimmerman

Class of 1922

Wilbur W. Bullen
Haskell Cohn
John D. Dodd
Carroll Dwight
Eugene Hotchkiss
Francis H. Horan
Sumner D. Kilmarx
Walter I. Miller
Leonard E. Morrissey

Class of 1921

Ellis O. Briggs
J. William Embree Jr.
Ellwood H. Fisher
Orton H. Hicks
John W. Hubbell
John Hurd
Daniel B. Ruggles Jr.
Donald F. Sawyer
John L. Sullivan
Guy P. Wallick
Roger C. Wilde
John C. Woodhouse

Class of 1920

Sherman Adams
H. Sheridan Baketel Jr.
William A. Carter
Allen R. Foley
Albert W. Frey
Charles F. McGoughran

Class of 1919

Windsor C. Batchelder
Roscoe A. Hayes
Russell R. Larmon
Edward E. Martin
Max A. Norton
Nichol M. Sandoe

Class of 1918

Amos N. Blandin
Edmund H. Booth
Harvey P. Hood
Richard P. White

Class of 1917

Sumner B. Emerson
Victor C. Smith
Waltman Walters

Class of 1916

Fletcher R. Andrews
H. Clifford Bean
Charles E. Brundage
Kenneth M. Henderson
Roswell F. Magill
Richard Parkhurst
W. Stewart Paul
John B. Stearns

Class of 1915

John P. Bowler
Albert Bradley
Charles E. Griffith
James LeR. Lafferty
Kent H. Smith

Class of 1914

Ellsworth B. Buck
Frederic A. Davidson
Sigurd S. Larmon
Martin J. Remsen

Class of 1913

Harry H. Semmes
T. Willard Towler
S. Pinkney Tuck
Warde Wilkins

Class of 1912

Basil O'Connor
Edward B. Luitwieler
Richard Remsen

Class of 1911

Samuel E. Aronowitz
Nathaniel G. Burleigh
Joshua B. Clark
Warren F. Kimball
John C. Sterling

Class of 1910

Henry McK. Haserot
Harold P. Hinman
Charles H. Kent
Russell D. Meredith
Andrew J. Scarlett
Herbert A. Wolff

Class of 1909

John R. Childs

Class of 1908

John H. Hinman
Lauris G. Treadway

Class of 1907

George H. Howard
H. Richardson Lane
John R. McLane

Class of 1906

Francis L. Childs
Edward S. French
Thurlow M. Gordon
Nathaniel Leverone
Walter Powers
Edward B. Redman

Class of 1905

Roger W. Brown
Fletcher A. Hatch

Class of 1904

John H. Watson Jr.
Carl F. Woods

Class of 1903

Edward H. Kenerson

Class of 1902

J. Frank Drake
Arthur H. Ruggles

Class of 1901

Channing H. Cox
Ernest Martin Hopkins
Robert F. Leavens

Class of 1900

Everett W. Goodhue
Clarence G. McDavitt
Charles A. Proctor

Class of 1899

Warren C. Kendall

Class of 1896

Robert Frost

Class of 1894

Philip S. Marden
Charles C. Merrill